W dniach od 25 do 31 lipca w Iwanowicach gościliśmy 253 pielgrzymów przybyłych do nas w ramach Światowych Dni Młodzieży: 140 z Portugalii i 113 z Niemiec. Pielgrzymi mieszkali w budynku Zespołu Szkół w Iwanowicach (190 osób) oraz w rodzinach (53 osoby). Nasi goście podczas pobytu w Iwanowicach zwiedzili Muzeum Regionalne  oraz kościół parafialny – ich przewodnikiem był pan Adam  Miska.

Pielgrzymi do południa uczestniczyli w katechezach głoszonych przez portugalskich biskupów w naszym kościele a potem jeździli do Krakowa i tam realizowali dalszy program ŚDM-u. Opiekę nad pielgrzymami sprawowali koordynatorzy parafialni: p. Maciej Jagiełka i Ks. Marek Łosak, p. Anna Tarko – koordynator gminny, wolontariusze pod  opieką p. Renaty Jagiełki, pracownicy obsługi szkoły, ochrona, strażacy. W przygotowanie i przyjęcie pielgrzymów zaangażowani byli: Parafia w Iwanowicach, Urząd Gminy, rodziny goszczące pielgrzymów, p. Piotr Owsiński – tłumacz, mieszkańcy Iwanowic, Poskwitowa, Maszkowa. Wszystkim, którzy materialnie i finansowo wsparli pielgrzymów serdecznie dziękujemy.

A oto wywiad przeprowadzony przez p. Piotra Owsińskiego z naszymi pielgrzymami:

Wywiad z pielgrzymami z Niemiec

Wywiad z Franziską Weisshar – opiekunką grupy niemieckich pielgrzymów przeprowadzony przez Piotra Owsińskiego.

- Skąd przyjechaliście na ŚDM?

+ Przybyliśmy tutaj z niemieckiej diecezji Rottenberg-Stuttgart położonej w południowej części Niemiec.

- Jak duża jest Wasza grupa?

+ Nasza grupa liczy 400 uczestników, przy czym w Iwanowicach zatrzymało się 113 osób.

- Jak się tutaj czuliście?

+ W Iwanowicach czuliśmy się właściwie jak w domu. Wszyscy byliście dla nas bardzo pomocni, otwarci i życzliwi.

- Jak przeżyliście ŚDM w Polsce i spotkania z Papieżem Franciszkiem?

+ Słowa Papieża skierowane do nas bardzo nas poruszyły, a spotkania z nim na pewno nas wzbogaciły i uwrażliwiły na obecność Boga wśród ludzi i w ogóle na drugiego człowieka. Poza tym spotkanie
z ludźmi z całego świata sprawiły, że poczuliśmy się w tych dniach naprawdę wyjątkowo.

- Co zrobiło na Was największe wrażenie i co zwróciło najbardziej Waszą uwagę?

+ Największe wrażenie zrobili na nas ludzie, których nastawienie było pokojowe, co pozwoliło nam zobaczyć nową stronę porozumienia między różnymi narodami.

- Jak spędzaliście czas w iwanowickiej szkole i u rodzin, które gościły pielgrzymów?

+ Szkoła była dla nas bez wątpienia cudownym miejscem powrotów, gdzie mogliśmy zbierać siły na kolejny dzień. Z kolei w długich kolejkach pod ustawione przed szkołą prysznice mogliśmy zawrzeć nowe przyjaźnie, również z Portugalczykami, które – mam nadzieję – będą trwać także po ŚDM i przetrwają próbę czasu.

- Bardzo dziękuję za rozmowę i ze swej strony chcę zapewnić, że także Wy zapiszecie się bardzo pozytywnie w naszej pamięci. Jednocześnie podkreślam, że było nam bardzo miło Was poznać i gościć

+ Również dziękuję.

Wywiad z pielgrzymami z Portugalii

Wywiad z Ks. Marco  Castro – opiekunem grupy portugalskich pielgrzymów przeprowadzony przez Piotra Owsińskiego

- Skąd przybyliście na ŚDM do Krakowa?

+ Do Polski przyjechaliśmy z Portugalii.

- Jak duża jest Wasza grupa?

+ Nasza grupa składa się ze 120 uczestników.

- Jak czuliście się tutaj?

+ Czuliśmy się bardzo dobrze przyjęci. Wolontariusze zawsze byli do naszej dyspozycji odpowiadając na nasze pytania i potrzeby nie wykluczając transportu naszych pielgrzymów, również do lekarza. Jesteśmy bardzo wdzięczni zespołowi wolontariuszy. Rodziny, u których zatrzymali się niektórzy z nas, były także bardzo miłe i gościnne. Nie oczekiwaliśmy takiego poziomu przyjęcia nas w Waszej miejscowości, ponieważ w przeszłości na podobnych spotkaniach nie doświadczyliśmy tyle miłości i takiego miłosierdzia, które Wy nam okazaliście u siebie.

- Jak przeżyliście ŚDM w Polsce i spotkania z Papieżem Franciszkiem?

+ Jest to niezapomniane doświadczenie dla młodych ludzi. Dało nam to nowe spojrzenie na kościół powszechny. Miasto było bardzo dobrze przygotowane, aby przyjąć tak dużą liczbę pielgrzymów a jego mieszkańcy byli bardzo uprzejmi w stosunku do młodych ludzi. Informacja o środkach transportu nie była jednak wystarczająco jasna, a wolontariusze w mieście nie mieli zawsze pełnej wiedzy na ten temat. Nie było także klarownych informacji o punktach wydawania posiłków, których było według nas – za mało.

- Co zobaczyliście u nas i jakie doświadczenia zebraliście?

+ Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca kulturalne i religijne oraz te, które pozostają w związku z historią miasta. Ponadto doświadczyliśmy istnienie powszechności kościoła, a także dobrego ducha wśród ludzi, który unosił się non stop.

+ Rodziny były bardzo otwarte na pielgrzymów, których przyjęły z wielkim sercem zapewniając im pyszne jedzenie, zimne napoje, gorący prysznic i wiele innych rzeczy. W szkole warunki były bardzo dobre i zawsze otrzymywaliśmy to, czego potrzebowaliśmy. Nie oczekiwaliśmy paczek z żywnością na drogę, które zostały przygotowane przez parafian parafii Iwanowice. Musimy podkreślić, że przygotowany prowiant zawierał pyszne kanapki i smakowite przekąski w postaci słodyczy i owoców. Dziękujemy wszystkim z całego serca i nigdy tego nie zapomnimy.

- Dziękuję za rozmowę.

+ Również dziękujemy.