Już dziewiąty raz spotykaliśmy się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwanowicach (jak zwykle w piątek przed niedzielą palmową), aby podziwiać wystawę tradycyjnych palm wielkanocnych, zawierających elementy charakterystyczne dla naszego regionu oraz wręczyć nagrody laureatom IX Gminnego Konkursu Tradycyjnych Palm Wielkanocnych.

Jest to możliwe dzięki przychylności i hojności Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Uzależnień, Parafii pw. Trójcy Świętej                         w Iwanowicach oraz Firmy KRAK-MARFISCH.

W tradycji Kościoła palmy symbolizują mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych, życia, corocznej odnowy roślin i zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania – o czym opowiedziały zgromadzonym uczennice kl. IIIA, natomiast dziewczynki z kl. IIB i IIIB zaśpiewały (przy akompaniamencie gitary) trzy pieśni wielkopostne.

Na tegoroczny konkurs wpłynęły 52 palmy, zrobione przez 56 uczniów z terenu naszej gminy.

Tegoroczna klasyfikacja w kategorii szkół podstawowych przedstawia się następująco:

I miejsca zajęły: Agata Kmita SP Iwanowice, Justyna Basoń SP Sieciechowice, Jolanta Rogóż SP Celiny;

II miejsca: Karolina Mochalska SP Celiny, Karolina Dudek i Jakub Lis -SP Sieciechowice;

III miejsca: Klaudia Krawczyk SP Widoma, Filip Cieślik SP i Damian Jasiówka SP Sieciechowice.

Klasyfikacja w kategorii gimnazjów;

I miejsca zajęli: Adrian Dejwór i Izabela Glanas – Gimnazjum w Grzegorzowicach, Kinga Patecka – Gimnazjum w Naramie;

II miejsca: Karolina Jasiówka, Angelika Duszyc i Klaudia Petlic – Gimnazjum w Iwanowicach;

III miejsca: Ewa Jagiełka-Gimnazjum w Poskwitowie, Karolina Grzywnowicz i Paulina Łączna oraz Mateusz Etrych– Gimnazjum w Grzegorzowicach.

Ponieważ jury zachwyciła pomysłowość, kolorystyka i staranność wykonania palm, przyznano także 19 wyróżnień.

Nagrodami w konkursie były piękne książki, pamięci komputerowe i dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali też wielkanocne słodkości.

Uroczystość uświetniła obecność Wójta Gminy Iwanowice – Roberta Lisowskiego, Ks. Proboszcza Parafii pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach – Ryszarda Suchanowskiego                 i Ks. Wikariusza Grzegorza Kozika, Przewodniczącego Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Iwanowicach – Stanisława Szymskiego i jego zastępcy Doroty Bartuś, Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Iwanowicach – Ewy Pieronek oraz Z-cy Przew. Rady Powiatu Krakowskiego – Marka Piekary i Przew. Rady Gminy – Mirosława Rosy.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, laureatom gratulujemy i zapraszamy za rok.

{gallery}kpw15{/gallery}

Organizatorzy konkursu