W dniach 8 – 9 września 2018 roku z parafii Iwanowice odbyła się pielgrzymka do trzech sanktuariów maryjnych, położonych na terenach Warmii i Mazur.

Po trudach podróży dotarliśmy do Gietrzwałdu. Wieś ta zasłynęła w 1877 roku. W dniach od 27 czerwca do 16 września objawiała się tam Matka Boża dwóm dziewczynkom: Barbarze i Justynie. Ksiądz przewodnik obrazowo opowiedział nam o historii tych wydarzeń oraz o nieustającym kulcie Maryi i niezliczonych cudach, które mają tu miejsce. Warto podkreślić, iż jest to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień.
Następnie odwiedziliśmy Stoczek Klasztorny. Jest tam Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Miejsce to w sposób szczególny zapisało się w najnowszej historii Polski. Więziono w nim przez rok księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Trzecim sanktuarium, do którego udała się nasza pielgrzymka była Święta Lipka. Ta cudowna bazylika zrobiła na nas ogromne wrażenie. W całości wykonano ją z drewna. Wnętrze zdobią malowidła Macieja Jana Mayera, z których można odczytać całą historię tego miejsca. Świątynia wzniesiona jest na bagnie, umocnionym przez drewniane pale, dokładnie w miejscu, gdzie w XIV w. więzień umieścił na lipie figurkę Matki Bożej. Wysłuchaliśmy tam również koncertu, wykonanego na barokowych organach z ruchomymi figurkami.
Stamtąd wyruszyliśmy do Mikołajek, gdzie odbył się rejs statkiem po największym jeziorze w Polsce - Śniardwy. Potem czekała nas długa droga powrotna, ale upłynęła ona w wesołej atmosferze, która pozwoliła zapomnieć o trudach podróży.

DSC_6066A
DSC_6293A