24 maja wolontariusze SKC z Iwanowic i Poskwitowa uczestniczyli w Diecezjalnym Zjeździe SKC, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Udział wzięło ponad 300 wolontariuszy z 30 szkół.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele w Piekoszowie, gdzie zebranych przywitał kustosz miejscowego sanktuarium. Przybliżył on historię świątyni i cudownego obrazu. Następnie głos zabrali Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik oraz Wójt Gminy Piekoszów. O wartości wychowawczej wolontariatu przypomniał z-ca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Krzysztof Banasik i podziękował opiekunom i dyrekcji szkół, w których działają SKC.
Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego. Ksiądz Biskup Jan zwracając się w homilii do młodych wolontariuszy przypomniał, że „miłosierdzie chrześcijańskie przez wieki zmieniało oblicze świata i nadal je zmienia”. W dalszej części, po przypomnieniu kilku faktów historycznych zauważył, że „dobrych przykładów dzieł miłosierdzia jest bardzo wiele, bowiem miłość, która służy leczy nas z obojętności, która jednak tu i tam, gwałtownie wdziera się w ludzkie życie.”
Wprowadzenie do drugiej części spotkania dokonał Koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu, Damian Zegadło, który podzielił uczestników na trzy zespoły. Każda grupa udała się w inne miejsce. Najmłodszymi uczestnikami zaopiekowali się pracownicy Centrum Kultury z Piekoszowa wraz z harcerzami. Czekała ich gra terenowa na placu w okolicy kościoła, z zadaniami dotyczącymi gminy, pomocy niepełnosprawnym i wolontariatu. Grupa średnia wiekowo udała się do Gminnego Ośrodka Kultury, by zobaczyć spektakl cieni przygotowany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie. Następnie uczniowie odwiedzili ich placówkę i wzięli udział w krótkim warsztacie. Najstarsza grupa została zaproszona na spotkanie w Domu dla Niepełnosprawnych, gdzie specyfikę miejsca przybliżył dyrektor placówki, ks. Jan Jagiełka. Młodzi wysłuchali także świadectwa osoby niepełnosprawnej.
Zjazd SKC zakończył wspólny ciepły posiłek oraz losowanie nagród przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy wolontariusze wracali do domów ubogacenie spotkaniem z drugim człowiekiem.

R.J.